Румен Дунев, десетократен шампион на България, управител на Дунев Мотор спорт.
Благодаря за поканата за този интересен форум. Изключително съм доволен, че можем да сме част от него и да дадем нашите идеи и предложения. Според мен липсват кадри, това, което констатираме не само в България и за което сме се събрали. Г-н Арабаджиев каза, че имат недостиг на кадри в централния склад и че взимат кадри от бившия Източен блок. Първото нещо, което е много важно и което г-н Арабаджиев спомена специално за изпита на шофьори, изкарването на тези книжки „категория С“. Това едно време се плащаше от държавата. В случая държавата сега сме ние данъкоплатците, образованието за учениците е безплатно, ако държавата дава една книжка безплатно, то за нея плащаме всички ние, данъкоплатците, а шофьорите заминават да работят навън.
Друго нещо, което предстои и което е на дневен ред, е обслужването на автобуси, автомобили, камиони. Тук идва следващият проблем. В момента фирмите купуват нови превозни средства, които се нуждаят само от обслужване. След време те се амортизират и идва следващият проблем – както се вдигат разходите за едно превозно средство, така ще се вдигат и разходите за обслужване и ремонт. Семейството е нещо много важно, защото трябва да се възпитават децата, както каза г-н Здравков, че те имат друга ценностна система. Моите наблюдения спрямо младите хора e, че аз вярвам по принцип в тях. Но при младите хора, учениците предимно, им липсват първите 7 години. Ние също работим с ученици и през нашата фирма минават по 60-70 ученика годишно . Работим с „Хенри Форд“, имаме ученици на главно обучение при нас, имаме стажанти, имаме и такива, които са на практика във фирмата ни. От тези 60 деца, само 2-3 деца имат интерес да продължат.
Всички в бизнеса имаме нужда от хора, но е важно бизнесът да се синхронизира с Министерство на образованието. Първо да се осъвременят учебните програми, защото моето лично виждане е , че ние и с Техническия университет работим активно, хората получават едно образование, което не е от миналия век, а от по-миналия век. Те излизат неподготвени. Знанията са под всякаква критика. Така, че не трябва само да се изисква, а да се влезе в контакт с Министерство на образованието, и да се започна една програма за изготвяне на съвременни учебни планове.
Следващото нещо, което до тук не чух това е безопастност. България е членка на Европейския съюз, получава едни пари за безопасност. Към септември месец правителството вижда, че не може да се справи, жертвите са все повече и повече всяка година, управлението на моторни превозни средства, без да се вземат мерки, застрашава живота на хората в страната. За това Министерство на социалната политика трябва да се включат много сериозно. За това трябва да се грижи и държавата. Като казвам държавата, това сме всички ние. И като слушам как някои псуват държавата, все едно псуват себе си.
Попаднах на едно много хубаво нещо, което ще се радвам всеки да го погледне в Интернет. Това е една инициатива на Американското посолство. Стигнали са като държава до там, че Американското посолство да изготвят 3D реклама за да вдъхнат вяра в хората, че могат да се справят, че са част от промяната и всичко може да се случи тук, а не да ходят да робуват в Лас Вегас, Германия, Англия и т. н.
По въпроса с безопасността, през септември месец, експерти се сещат, че статистиката няма да излезе, че в България има все повече жертви, и започват да се събират от септември до декемри да решават как жертвите да станат по-малко. Те няма как да станат по-малко.
С учебния план трябва да се започне още в началното образование. С елементарни правила за движение, децата трябва да свикват, че има едни правила, които трябва да се спазват и че на улицата трябва да се държат по начин, изискван от тези правила.
В тази връзка е и следващият въпрос към образованието директно – Електрическите превозни средства. Европа, и в частност Германия, като водеща икономическа държава, се е стреснала и в почти всяко професионално учебно заведение се изучават електрическите превозни средства. Тяхното обслужване е по-специално, в някои случаи опасно, за това трябва да залегне много сериозно в плана на професионалните гимназии, защото претенциите и статистиката показват, че до 2040 година 40% от превозните средства в Европа ще бъдат електрически.
И пак връщам се към г-н Арабаджиев. Ние имаме много механизми от фирми, които могат да осигурят финансиране на деца от професионални гимназии, за получаване на книжка, които да останат след това да работят в България.
Това е от мен. Надявам се, да съм бил полезен. Благодаря ви за вниманието!








