ПРОВЕДЕНИ СРЕЩИ В МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА С АВТОБУСНИ ПРЕВОЗВАЧИ

ПРОВЕДЕНИ СРЕЩИ В МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА С АВТОБУСНИ ПРЕВОЗВАЧИ

На 08.12.2014г. 14.00ч., в сградата на МТИТС се проведе работна среща м/у Зам. – Министъра на транспорта информационите технологии и съобщенията г-н Антон Гинев, Зам.Изпълнителния директор на ИА“АА“, г-н Красимир Калайджиев и Людмила Христова – Началнил отдел „Превоз на пътници“ с Членовете на Управителния и Контролния съвет на НСАПБ. След едночасови дебати по натрупаните проблеми в Автобусния транспорт, за пореден път бяха представени и обсъдени повечето от проблемите, които ще прочетете в приложените писма. В края на срещата г-н Гинев разпореди повторна работна среща за понеделник 15.12.2014г., за да се стиковат проблемите по Закони и Наредби. Всеки знае за тежкото положение на БДЖ, но никой не казва публично за причините и как да се излезе от кризата, затова си позволихме да дадем съвет /в приложеното писмо/, на Министър Московски за решаване на част от проблемите в БДЖ.

С Уважение,
Симеон Милушев

– В ЗДвП – спирките на градския транспорт да са неприкосновени и да се използват единствено от автобусите.

– В ЗАП – да се намали размера на глобите.

– глобите да се заплащат на 50%, ако се заплатят в 14 дневен срок./както електронният фиш в ЗДвП/

– глобите да се заплащат на разсрочено плащане. /сега не може да си вземеш талона, ако не си заплатил на 100%, и ти се съставя АКТ за изтекъл АКТ/.

– да се премахне звездната категоризация на „AEВTRI“. /изискванията се повтарят в Наредба № Н-32/

– да се промени режима за превоз на деца в тъмната част на денонощието /Закон за туризма и ЗАП/

– да се направи регистър на сдруженията в Автомобилните превози./ както в Закона за туризма/

– Автогари и автоспирки, методика и ценообразуване /ЗАП и Наредба №33/

– Лицензите да се дават само на фирми регистрирани по ДДС /ЗАП и Наредба №33/

– В Наредба №2 – Обратните курсове, и думичката КРАЙНИ да отпаднат.

– В Наредба №11 – да се актуализира сайта на ИА“АА“ за международните автобусни линии.

– Наредба Н-32 е качена на сайта на ИА“АА“ за Общественно обсъждане и чака да минат 14 дена за да я публикуват ама още няма раздвижване . /Свършено/

– В Наредба №34 – Както направиха максимална цена на таксиметровата услуга,така да направят и минимална цена, за да няма нерегламентирани превози между два града на цена от 0.10ст.. Предложението има писменна подкрепа от „СЪЮЗ ТАКСИ“. /Свършено/

– Промени и актуализация в „РТС“ /републиканската транспортна схема/.

– Промени в постановление №66, Наредба №2 и Наредба № Н-18 на МФ./ за компенсациите на деца 0-7 и 7-10 години/.

– Щом няма европейско финансирене , да ни се намали ДДС / както в туризма/ .

– БДЖ да вдигне цената на билета за пътуване с 10%. /вдигнаха го с 8% след 8 месеца/

– 800 000 Българи, освидетелствувани от ТЕЛК по Закона за социалното подпомагане имат право на 2 пътувания отиване и вращане 2 пъти в годината .Правото да пътуват с автобуси им бе отнето с 53 постановление на МС от 2010г./ Да се върне старото положение или да се разделяят пътуванията, защото не на всякъде има БДЖ и се получава дискриминация.

– Да се въведат 20141208_140759

20141208_140841

20141208_145445 с чужда регистрация /за да има пари в бюджета за пътища/.

– В Закона за обществените поръчки, Закона за концесиите, или в Наредба №2 ,да има ПРАВИЛА за провеждането: /години, евро, традиционен превозвач, местна регистрация, цена, брой места,климатик и кавото предложите/.

– Пътни такси и разрешителни „УПТР“, да преминат към МТИТС .

– ДАИ да проверява билетите в автобусите /документ за платена превозна цена/

– Борбата с нерегламентираните превози . /промени в ………../. Да се каже, какво пречи и какво би помогнало, за да се промени в нормативната уредба. /За нас е необходимо само ВОЛЯ/.

Въпрос: Тече кампания за отнемането на лицензите на фирмите без постоянен офис и гаражна площ. Какво става с /копията/ които остават в тях ?

Въпрос 2. Каква е възможността, Българските автобусни фирми, да нямат Турски партньори, при международните автобусни линии.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

До г-н Ивайло Московски – министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията

ПРЕДЛОЖЕНИЕ

От „НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА АВТОБУСНИТЕ ПРЕВОЗВАЧИ В БЪЛГАРИЯ“

Г-н Московски,

Във връзка с Ваше искане за конкретни предложения за излизане от тежкото положение на БДЖ даваме нашето становище :

Като най- голяма конкуренция, сме за закриване на БДЖ и за обявявяне в несъстоятелност , но имайки предвид социалната политика , която трябва да се води, предлагаме следните спешни мерки :

Микроклиматът, в който съществува БДЖ е уникален .

1. Държавна редовна субсидия от 170 милиона лева.

2. 800 000 Българи освидетелствувани от ТЕЛК по Закона за социалното подпомагане имат право на 2 пътувания отиване и вращане 2 пъти в годината. Правото да пътуват с автобуси, им бе отнето с 53 постановление на МС от 2010г.

3. Работа с чужда техника, за която години наред не се внасят вноски и не се покриват лизинги.

4. С „новите“ спални вагони, се превозват 100% от хората в неравнопостойно положение /инвалидите/, защото на автобусите, фабрично са им тесни вратите и не могат да влизат инвалидните колички , но въпреки това автогарите се задължават да осигурят рампи и придружител от гишето до автобуса /парадокс/

5.За всички категории ползващи намаления , се получават предвидени компенсации

6. В пиковите часове остават пътници, а правостоящите са толко много, че пътуват като /сардини/ а / в автобусния транспорт превоза на правостоящи пътници е забранен/.

7. Превоз на пътници на нищожни цени, с което се привлича голяма част от неплатежноспособното население.

8. Заплащане на кондуктора, половин цена или изобщо не плащане, докато в автобусите, ако не плати на автогара то,шофьорът не би му простил.

9. Всички, които имат /биологични нужди/ , предпочитат тоалетната и вагон- ресторанта. Автобусите имат тоалетни , но почистването им не е уредено и е само в няколко фирми .

10. Управление на техниката с червена нафта /дизел/ на преференциални цени .

И въпреки всичко това, положението е трагично. Затова предлагаме: или да увеличите субсидията на „500 милиона“, или да закриете БДЖ, или :

1. Да спрете /намалите , ограничите/ кражбите на горива /червена нафта , дизел/ . Въпреки строгият контрол , нашите /водачи/ , крадат по една туба, а машинистите и персонала по един тон от локомотив ./показано по Нова ТВ/

2. Да се правят проверки от независими кондуктори за издаване на /документ за платена превозна цена / билет, дали се издават билети и какви билети се издават, защото в градския транспорт в София заловиха /фалшиви билети/. Касовите апарати да влязат в сила веднага.
Педлагаме да се направи /създаде/ частна железопътна инспекция , защото държавната /ДЖИ/ има други функции .

3.Да увеличите цената на услугата /билета/ поне с 10%

4. В час пик да се пускат допълнителни вагони , за да се превозят повече пътници и да е по достъпен контрола на билетите .

5. Да се намали броя на администрацията.

6. Да се /чекират/ пътниците , преди да стигнат до вагоните . Така се избягва достъпа на пътници без билети и злоупотребата на кондукторите . Това го има на летищата и автогарата в Скопие .

– Колегата от Браншовия съюз за стопанска инициатива в транспорта, Г-н Ангелов предложи всички ЖП Гари да се отдадат на концесия, а не да се разграбват от малцинствата. Ние предлагаме, да се отдадат под наем за 10/20 години , че процедурата е по лека.

– Oт сдружението на КЛЪСТЕРИТЕ предложиха БДЖ и Български пощи /защото са все още държавни/, да обмислят за сътрудничество как да превозват съвместно прадки, а когато пристигнат в града, да бъдат разкарвани с електромобили по адресите. В момента 13% от стоките минават чрез интернет, а куриерските фирми, едвам им смогват да ги обслужат.

Ако и това не помогне , просто подарете БДЖ на когото прецените, А ако ни дадете 170 милиона лева, обещаваме да задоволим всички нужди на пътниците в цяла България, и да ги превозваме само с нова техника /автобусна/.

Всичките 50 сдружения с нестопанска цел, и асоциации са зависими, и пристрастени към БДЖ , защото получават някакви дивиденти /пряко или коственно/, така че те искат да продължат точенето /участието / си в процеса .
За добро или лошо, решението и отговорността за жалост е Ваша .
.

ПРЕДСЕДАТЕЛ на УС на НСАПБ: ГАЛЯ ТОПАЛОВА

ГЛАВЕН СЕКРЕТАР на НСАПБ: СИМЕОН МИЛУШЕВ

Сродни публикации

FIAA 2024 награждава иновациите и устойчивостта в обществения транспорт

FIAA 2024 награждава иновациите и устойчивостта в обществения транспорт

FIAA 2024 награждава иновациите и устойчивостта в обществения транспорт  Наградите ще бъдат връчени заедно с…
FIAA 2024 открива регистрацията за търговски посетители

FIAA 2024 открива регистрацията за търговски посетители

FIAA 2024 открива регистрацията за търговски посетители Предварителната регистрация с отстъпка е достъпна до 22…
Busworld Югоизточна Азия 2024: Триумф на иновациите и работата в мрежа

Busworld Югоизточна Азия 2024: Триумф на иновациите и работата в мрежа

Busworld Югоизточна Азия 2024: Триумф на иновациите и работата в мрежа Busworld с радост съобщава…
Karsan е избран за най-иновативната марка на 2024

Karsan е избран за най-иновативната марка на 2024

Karsan е избран за най-иновативната марка на 2024 г.! 3 международни награди за Karsan! Karsan,…