Тежката катастрофа на автомагистрала „Хемус“ отново повдигна въпроса дали пътниците в автобусите реално използват обезопасителните колани и доколко това може да намали риска при тежки пътни инциденти. Днес се очаква съдът да разгледа мярката за неотклонение на 59-годишния шофьор на автобуса, който във вторник рано сутринта се удари в камион на магистралата. Вчера на водача беше повдигнато обвинение. Според прокуратурата той е нарушил правилата за движение и по непредпазливост е причинил смъртта на един човек, както и телесни повреди на още 16 души.Трима от пострадалите остават в тежко състояние в столичната болница „Света Анна“. Разследването на причините за удара продължава, а от МВР съобщиха, че и двамата водачи са с множество нарушения. Полевият тест за наркотици на шофьора на камиона е дал положителен резултат, като все още се очаква заключението от кръвната проба.
След инцидента експерти посочиха, че ако пътниците са били с поставени колани, вероятността от фатални последици при подобен удар би била значително по-ниска. Макар използването на колани в автобусите да е задължително от 2019 година, проверка на bTV показа, че на практика спазването на това правило остава неравномерно. В автобус за Симеоновград екипът среща Тошко Йорданов, който уточнява, че няма връзка с политика със същото име. Той казва, че никога не използва колан в обществения транспорт. „Не слагам колан, защото имам доверие, шофьорите са много добри“, казва мъжът. В конкретния автобус обаче дори желанието на пътниците да се обезопасят не би било достатъчно, тъй като колани липсват. Подобни случаи потвърждават и други пътници. Жена разказва, че при пътувания от Хасково до София също ѝ се е случвало автобусът да бъде без колани.
В друг автобус, пътуващ към София, картината е различна. Проверка на bTV показва, че пътниците поставят коланите си още при качването. „Това е условен рефлекс от шофирането – вляза ли в превозно средство, веднага автоматично си заключвам колана“, казва пътник в него. При автобус за Варна се налага стюардът да напомни на пътуващите да се обезопасят. „Бил съм в Германия. Там законите са еднакво валидни и за овчарина, и за народния представител“, казва възрастен мъж.
На въпрос дали коланът може да спаси човешки живот, Мюмюн отговаря: „Нямаше да го измислят, ако не помагаше“. Друг пътник акцентира върху възпитанието и навиците, които според него трябва да се изграждат от ранна възраст. „Навиците са много важни за една нация. Трябва да се създават още от деца. Трябва да ни учат колко е важно това. Човешкият живот е един“, коментира друг пътник. Според Красен Ангелов, собственик на транспортна фирма, темата с коланите е важна, но далеч не е единственият проблем в сектора. Той обръща внимание на състоянието на част от автобусите и микробусите, които продължават да извършват превози. „Като се обърнете и видите на автогарата какви микробуси и автобуси спират, дали има колан или няма, няма никакво значение. Има автобуси и микробуси, които са пред разпадане. Има автобуси от 1982, 1983, 1984 година, които функционират и в момента“, посочва той. По думите му държавата трябва спешно да обърне внимание на незаконните превози, където липсата на контрол създава сериозен риск за пътниците.
От Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ уточняват пред bTV, че всички междуградски автобуси задължително трябва да бъдат оборудвани с колани. От началото на годината са проверени 1028 превозни средства, като при тях не са открити дефекти в коланите. Установени са обаче 17 други нередности, за които са съставени 17 акта за технически неизправности. Данни предоставиха и от МВР. За последните три години на водачи без колан са издадени 17 000 акта и над 38 000 фиша. При пътниците санкциите са 15 000 акта и над 170 000 фиша. Тази статистика обаче се отнася за всички превозни средства, а не само за автобуси. Според Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи, правилото е ясно и важи за всички пътници. „Пътниците в автобусите са задължени да поставят колани, както всеки български гражданин е задължен да поставя колан във всяко превозно средство“, коментира Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи. Тя подчертава, че превозвачите са изпълнили задължението си да оборудват автобусите с колани, но нямат реални контролни правомощия да следят всеки пътник през цялото време.
„Ние нямаме механизъм и контролни функции, с които да осъществяваме такъв контрол. Лично аз смятам, че безопасността е лична отговорност на всеки български гражданин. Така както ние спазваме закона и сме оборудвали абсолютно всички автобуси с колани, включително и тези, които фабрично не бяха оборудвани, така всеки пътник трябва да се погрижи за себе си и да не рискува живота си, като поставя колан“, посочи тя. Милтенова допълва, че контрол има, но той не може да замени личната отговорност на пътниците. Извършват се проверки, но пак ще кажа – това е лична отговорност на всеки. Още преди години сме водили този разговор, че дори поставянето на колани няма как напълно да минимизира риска при такова тежко пътнотранспортно произшествие, защото хората просто не ги поставят и не спазват правилата“, допълни Милтенова. По думите ѝ автобусите с индикатори за поставени колани са много малко. “Ако има такива, то е само за предните седалки до шофьора. За останалите седалки в автобуса няма как да контролираме дали коланите са поставени“, заяви още тя.
Автомобилният състезател Илия Царски също е категоричен, че коланът има ключово значение при тежки инциденти. Той посочва, че при по-висока скорост рискът за човешкото тяло нараства значително.
„Използването на колан е задължително и е доказано, че човешкото тяло е уязвимо при скорост над 50 км/ч. Ако коланът е използван, процентът на тежко ранени хора значително намалява. Със сигурност използването на колан може да предотврати тежки последици“, смята Илия Царски, автомобилен състезател. По думите му отговорността на пътя трябва да бъде споделена – от водачите, пътниците и всички участници в движението. „Като цяло трябва да бъдем по-отговорни – като водачи, пасажери и пътници, включително и в градския транспорт. Това е въпрос на отговорност и възпитание. За мен използването на колан е абсолютно задължително“, коментира той. Царски дава пример с автомобилния спорт, където обезопасителните колани са сред първите и най-важни елементи за защита. Там се използват специални шестточкови колани, които държат тялото стабилно фиксирано към седалката. „Това е първото нещо, от което започваме – да се използват коланите, да не се употребява алкохол и да се спазват правилата за движение. Най-важното е най-накрая да бъдем европейци не само на думи, а и с поведение – да бъдем отговорни на пътя“, коментира автомобилният състезател.





